Giriş

Giriş

nob ecz

2018 Yılı İçin Eczanelerimizde Bulunan Miadı Geçen İlaçların İmhası Hakkında

26 Eki

2018 Yılı İçin Eczanelerimizde Bulunan Miadı Geçen İlaçların İmhası Hakkında

Yazan 
(0 oy)

Değerli Meslektaşlarımız,

Eczanelerde miadı geçen ilaçların “Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği” hükümlerine göre, tehlikeli atık bertaraf etme lisansına sahip firmalar tarafından bertaraf edilmesi gerekmektedir.

Fakat bu tür farmasötik atıklar çoğu kez evsel atıklarla birlikte çöp toplama araçlarına veya kanalizasyona atılarak imha edilmeye çalışılmakta, insan sağlığı ve çevreye verilen zarar göz ardı edilerek yasal mevzuata uyulmamaktadır.

Gerek yasal mevzuatı bilmemekten, gerekse bu konuda yönetmeliğe uygun atık bertaraf tesislerine ulaşılamaması sonucu ortaya çıkan bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak adına Kahramanmaraş Eczacı Odası Yönetim Kurulu olarak, tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğine uygun imha ettirilecektir.

Bu doğrultuda Eczanelerimiz ilaçları;

1- Merhem, krem formaları, aliminyum tüp ambalajda olan,

2- Şurup-flakon formları-cam şişe ambalajlı ilaçlar,

3- Blister ambalaj içerisinde olan plastik ambalajlı tabletler şeklinde ayrı ayrı gruplar halinde hazırlayarak kolilenecektir.

4-Listeler mutlak şekilde bilgisayar ortamında ilaç adları ve adetleri seri numarası, son kullanım tarihi, karekod bilgileri vs.olacak şekilde üçer nüsha hazırlanması ve her nüshanın eczacı tarafından imzalanıp kaşelenmesi gereklidir. (Elle yazılan listeler kabul edilmeyecektir) Eczacılarımız tarafından onaylanarak hazırlanan listeler daha sonra Sağlık Müdürlüğü ve Eczacı Odamız tarafından görevlendirilen Eczacılar tarafından oda binamızda kontrol edilerek onaylanacaktır. Ayrıca miadı geçen ilaçların Eczane Otomasyon Programı aracılığı ile İlaç Takip Sistemi'nden miad çıkışı yapılarak bildirimi yapılması eczane İTS kayıtları açısından önem arz etmektedir.

5-Sitostatik ve sitotoksik ilaçlar imha edilmeyecektir.

6-Psikotrop – uyuşturucu ilaçlar ayrı listelenip ayrı ambalajlanacak 01 Kasım 2018 Perşembe gününden itibaren Sağlık Müdürlüğüne ilaçlarla birlikte listesi onaylatılıp, Sağlık Müdürlüğüne teslim edilecektir.

7-İlgili Firmaya imha ve taşıma ücretleri 50kg’a kadar olan kısmı Eczacı Odamız tarafından ödenecektir.50 kg üzeri her 1kg için 1.5tl +kdv şeklinde ücretlendirilecektir.

8- İmha işlemi oda binamızda 01 Kasım – 15 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

9-Odamız aracılığı ile ilaç imhası yaptırmak için başvuran eczanelerimize yoğunluk yaşanmaması için bu tarihler arasında bir gün belirlenecek, onay işlemi o gün yapılacaktır. Bu nedenle eczanelerimiz ilaç listelerini ve kolilerini hazırlamaları gerekmektedir.

Konu ile ilgili detaylı bili almak için Ecz. Erol Binici ile irtibata geçilebilir.

Meslektaşlarımıza önemle duyurulur.

Okunma 1378 defa Son Düzenlenme Cuma, 02 Kasım 2018 11:08
Yorum eklemek için giriş yapın

Bizden Haberler

E-postanızı bizimle paylaşarak güncel haberleri mail olarak alabilirsiniz.
Sadece bilgi amaçlı kullanılacaktır.

İletişim

  • Binevler Mahallesi 11. Sokak Emniyet Konutu Üstü
  • Merkez / Kahramanmaraş
  • +90 344 216 26 27
  • +90 344 216 26 28
  • +90 344 215 77 75
  • bilgi@kahramanmaraseo.com
  • Harita